Nove odluke Stožera civilne zaštite

11. travnja 2022.

Novom odlukom Stožera civilne zaštite na snazi ostaju samo dvije odluke Stožera i to one koje uređuju: korištenje medicinskih maski ili maski za lice i ograničavanje ulaska u Republiku Hrvatsku.

Osnovna novost u odluci korištenja medicinskih maski ili maski za lice, a što omogućava povoljna epidemiološka situacija, je da korištenje medicinskih maski ili maski za lice propisuje kao obvezu samo u okolnostima koje su i dalje procijenjene okolnostima visokog rizika, a u okolnostima koje su trenutno procijenjene kao okolnosti nižeg rizika daje se preporuka korištenja medicinskih maski ili maski za lice.

Maske će obvezno morati koristiti samo:

  • zaposlenici u zdravstvenom sustavu, odnosno u zdravstvenim ustanovama, trgovačkim društvima koja obavljaju zdravstvenu djelatnost i kod privatnih zdravstvenih radnika
  • pacijenti i sve osobe koje, iz bilo kojih razloga, dolaze u prostore zdravstvenih ustanova i trgovačkih društava koja obavljaju zdravstvenu djelatnost te prostore privatnih zdravstvenih radnika
  • zaposlenici ustanova socijalne skrbi koje pružaju uslugu smještaja za starije osobe i osobe s invaliditetom i posjetitelji korisnicima

U ostalim slučajevima u zatvorenim prostorima nije obveza, ali se preporučuje upotreba maski, npr. za:

vozače, zaposlenike i putnike u prijevoznim sredstvima javnog prometa, zaposlenike u trgovačkoj djelatnosti i kupce, zaposlenike u ugostiteljskoj djelatnosti koji dolaze u kontakt s gostima ili sudjeluju u posluživanju i pripremi jela, pića i napitaka, goste u ugostiteljskim objektima u zatvorenim prostorima, osim dok sjede na svojim mjestima i konzumiraju hranu, piće ili napitke, zaposlenike trgovačkih društava, ustanova i institucija koji rade sa strankama i njihove stranke, zaposlenike u uslužnim djelatnostima u kojima se dolazi u bliski kontakt s klijentima, zaposlenike u uredima u kojima se ne može osigurati međusobna fizička distanca od najmanje 2 metra, vjernike prilikom vjerskih obreda i u zatvorenom prostoru, gledatelje na sportskim natjecanjima koja se održavaju u zatvorenim prostorima
posjetitelje svih društvenih i javnih okupljanja u zatvorenom prostoru (koncerti, predstave i sl.).

U odnosu na staru Odluku o privremenom ograničavanju prelaska preko graničnih prijelaza u RH najvažnija promjena u novoj je da više nema zabrane ulaska u Republiku Hrvatsku bez obzira iz kojih zemalja i zbog kojih razloga se dolazi u RH.

Državljani trećih zemalja koji će dolaziti u RH moći će prelaziti granicu bez dokazivanja razloga zbog kojeg dolaze, tj. bit će dovoljno da ispunjavaju epidemiološke uvjete, odnosno dovoljno je da posjeduju COVID potvrdu. Što se tiče osoba koje će u RH dolaziti iz EU, njima više neće biti potrebne COVID potvrde za ulazak u Republiku Hrvatsku. Također, ograničenje prelaska preko graničnih prijelaza ne odnosi se i na raseljene osobe iz Ukrajine koje ulaze u RH.

Sve informacije preuzete su sa Službene stranice Vlade za pravodobne i točne informacije o koronavirusu.

Slično

Čestitke

Čestitke

Dragi naši članovi, prijatelji, suradnici, donatori i svi ostali dragi ljudi Želimo Vam Sretan i Blagoslovljen Božić i...

Promjena visine članarine

Promjena visine članarine

Poštovani članovi, ovim putem Vas obavještavamo o promjeni visine članarine. Od 01.12.2023. godišnja članarina iznosi...

Izložba radova članova Udruge

Izložba radova članova Udruge

04.12.2023. će biti otvorena izložba radova članove Udruge pod nazivom "Kreativa sa posebnim dodirom - To smo mi" u...